X
تبلیغات
جغرافیای ایران
علمی - آموزشی - پژوهشی - جغرافیایی
همکاران بزرگوار - دوستان عزیز و دانش آموزان گرامی

جهت ارتباط با من لطفا با ایمیل  

taleshi_a@yahoo.com

  تماس بگیرید.

و یا به سایت گروههای آموزشی استان آذربایجان شرقی به آدرس زیر مراجعه فرمایید.

 http://www.portal1.teg-eaedu.ir/tabid/73/Default.aspx

با تشکر

عبداله طالشی

+ نوشته شده در  جمعه بیستم بهمن 1391ساعت 23:16  توسط عبداله طالشی  | 

همکاران عزیز جهت دریافت مطالب مربوط به رشته خود به سایت گروههای آموزشی استان آذربایجان شرقی مراجعه فرمایید.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم فروردین 1391ساعت 13:7  توسط عبداله طالشی  | 

باسمه تعالی

فرم طرح درس

ماده درسی: جغرافیا                عنوان درس: آیا قاره آفریقا فلات وسیع و کم ارتفاعی است؟             ناحیه: یک تبریز           پایه: دوم                                                                                                                               

نام دبیر: عبداله طالشی             نام مدرسه: راهنمایی استعدادهای درخشان شهید مدنی                     نوع مدرسه: تیزهوشان

مدرک تحصیلی: فوق لیسانس                   رشته تحصیلی: جغرافیای طبیعی                                 سابقه تدریس: 14 سال

تاریخ تدریس:  دوشنبه   4/9/......               مدت زمان تدریس: 40 دقیقه                کلاس:دوم یک               تعداد دانش آموز: 24 نفر            

هدف کلی درس: آشنایی دانش آموزان با موقعیت جغرافیایی و ناهمواری های قاره آفریقا با رویکرد بکارگیری فن آوری اطلاعات و ارتباطات

اهداف جزئی ( شناختی، مهارتی و نگرشی ):  دانش آموزان پس از پایان این درس باید بتوانند:

-          رتبه وسعت قاره آفریقا را در کره زمین بیان کنند. (حیطه شناختی- طبقه دانش)

-          موقعیت جغرافیایی قاره آفریقا را در بین سایر قاره های کره زمین تشخیص دهند. (حیطه شناختی- طبقه درک و فهم)

-          ناهمواری های قاره آفریقا را در روی نقشه گنگ الکترونیکی آفریقا نمایش دهند. (حیطه شناختی- طبقه کاربرد)

-          قله ها و رودهای مهم آفریقا را مجزا کنند. (حیطه شناختی- طبقه تجزیه و تحلیل)

-          ناهمواری های قاره آفریقا را در گروههای جداگانه طبقه بندی کنند. (حیطه شناختی- طبقه ترکیب)

-          کناره ها و سواحل آفریقا را با کناره های سایر قاره ها، مقایسه کنند. (حیطه شناختی- طبقه ارزشیابی)

-          محل مدارهای رأس السرطان و رأس الجدی و استوا را در روی نقشه گنگ الکترونیکی آفریقا با حرکت مکان نما دقیقاً نشان دهند. (حیطه مهارتی- طبقه دقت)

-          رتبه کسب شده توسط تیم خویش را در محل تعیین شده در محیط نرم افزار Excel ، ثبت کنند. (حیطه مهارتی- طبقه اجرای مستقل)

-          به موفقیت هم تیمی های خویش حساسیت نشان داده، موفقیت درسی و گروهی آنها را دنبال کنند. (حیطه نگرشی - طبقه دریافت)

-          در فعالیت های تیمی مبتنی بر ICT ، با علاقه و رغبت همکاری کرده، هم کلاسی های خویش را تحت تأثیر قرار دهند. (حیطه نگرشی - طبقه تبلور)

روش تدریس: روش همیاری(Co -Operative Learning ) طرح کارایی تیم (TED) با رویکرد بکارگیری فن آوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)  

امکانات و رسانه های آموزشی: كتاب درسی، رايانه، دیتا پروژكتور، CD آموزشي تهيه شده توسط معلم و دانش آموزان، نقشه گنگ الکترونیکی، وايت برد، ماژیک رنگی، تخته پاک کن، نشانگر لیزری، دفتر حضور و غياب، چارت کارکرد تیمی، اسلاید ارائه درس در محیط  PowerPoint.

مهارت های مورد نیاز فناوری اطلاعات و ارتباطات: - معلم: آشنایی با مهارتهای هفت گانه ICDL - کار با دیتا پروژکتور- توانایی استفاده از نرم افزارهای Encarta Microsoft و Google Earth و برنامه نویسی در محیط نرم افزار Excel . دانش آموزان: آشنایی اجمالی با مهارتهای هفت گانه ICDL- توانایی استفاده از نرم افزارهای Encarta Microsoft و Google Earth و مهارت در ارسال  E-mail.

آماده سازی و ایجاد انگیزه: سلام و احوال پرسی و حضور و غیاب با كمك گزارشگران تيم ها. - توجه به حالات جسمي و روحي دانش آموزان.

- رفع مشكلات احتمالي تكاليف فردي و تيمي فراگيران. - ذكر حدیثی از امام محمد باقر (ع): حسد و چاپلوسی از اخلاق مومن نیست مگر در طلب علم.

- روشن كردن ديتا پروژكتور و نمايش اسلايد اول با مضمون: اكثر آموخته هاي مهم ما حاصل تعامل با ديگران است."ژان پياژه"                   (3 دقیقه)     

- اجراي نمايش كوتاه بيرون آوردن عروسكهايي با رنگ پوستهاي متفاوت و پيوند دادن رنگ پوست عروسك سياه با قاره اي كه امروز مطالعه خواهيم كرد.     

ارزشیابی ورودی یا آغازین: جهت اطمينان از يادگيري مناسب درس قبلي توسط فراگيران چند نفر از فراگيران از تيم هاي متفاوت به صورت تصادفي انتخاب و آزمون كوتاه با پرسشهاي شفاهي(همزمان اسلايدهاي آنها نمايش داده مي شوند) به صورت فردي انجام مي پذيرد و همچنين جهت ارزشيابي تيمی نام چند كشور آسيايي در اسلايد ذكر مي شود كه نمايندگان تيم ها بعد از مشورت با همديگر بايد موقعيت آنها را در محيط نرم افزار Encarta Microsoft  نشان دهند.                                                                               (3 دقیقه)    

نحوه ارائه درس: با عنایت به اجرای طرح کارایی تیم با رویکرد بکارگیری فن آوری اطلاعات و ارتباطات، گامهای اجرایی زیر توسط معلم و دانش آموزان اعمال می گردد:

1- آمادگی فردی فراگیران: الف- تشکیل تیم ها: اعضای تیم ها که قبلاً به صورت ناهمگن انتخاب شده اند، در 8 گروه 3 نفره با نقشهای مشخص ( نماینده تیم -  منشی و گزارشگر تیم ) در پشت میزهای کامپیوتر اطاق تکنولوژی آموزشی مدرسه قرار می گیرند.(2 دقیقه) ب- مطالعه دقیق متن درس نهم  به صورت فردی.(3 دقیقه) ج- پاسخ دهی دانش آموزان به سوالات تستی و صحیح و غلط نمایش داده شده از طریق PowerPoint طراحی شده توسط معلم به صورت فردی.(3 دقیقه)     (درCD آموزشي تهیه شده توسط اینجانب ضمیمه طرح درس می باشد.)

2- کار تیمی: الف- پاسخ دهی دانش آموزان به سوالات قبلی بعد از مباحثه به صورت تیمی همراه با ثبت نمرات توسط منشی تیم ها.(3 دقیقه) ب- نمایش اسلايد کلید سوالات و تشریح دلایل رد یا قبول هر یک از گزینه ها توسط نماینده تیم ها.(3 دقیقه) ج- نمره گذاری پاسخ های فردی و تیمی توسط خود فراگیران با نظارت معلم.(2 دقیقه) د- تکمیل جدول محاسبه نمره موثر بودن یادگیری هریک از تیم ها توسط گزارشگران تیم. (2 دقیقه)  (درCD برنامه نویسی شده در محیط نرم افزار Excel، تهیه شده توسط اینجانب ضمیمه طرح درس می باشد.)

3- تفسیر نمرات و نقد کار تیمی: الف- بحث در مورد برد یا باخت هر یک از تیم ها و علل آن با هدایت معلم. (2 دقیقه) ب- رتبه بندی تیم ها براساس نمره موثر بودن یادگیری تیمی توسط اعضای تیم ها و وارد کردن رتبه هر یک از تیم ها به ردیف آخر جدول نرم افزار توسط منشی تیم ها با نظارت معلم و تشویق تیم ها و دانش آموزان برتر با دست زدن بچه ها و دادن کارتهای امتیازی جایزه دار به اعضای تیم های برتر و دانش آموزانی که در پیشرفت تحصیلی هم تیمی های خویش موفق عمل کرده اند. (3 دقیقه)

ارزشیابی تکوینی و پایانی: ارزشیابی تکوینی جهت اطمینان از توجه کامل فراگیران به موضوع درس و رفع اشکالات احتمالی در حین تدریس در مراحل پاسخ دهی به سوالات تستی و صحیح و غلط به صورت فردی و تیمی (نمایش داده شده در دیتا پروژكتور) انجام می گیرد. ارزشیابی پایانی در جهت نیل به اهداف کلی و جزئی درس کاملاً به صورت فردی و با انتخاب تصادفی چند نفر از فراگیران و بیان پرسشهایی که بتواند اهداف رفتاری درس را پوشش دهد، انجام می پذیرد. همچنین از فراگیران خواسته می شود که در سایت Google Earth موقعیت ناهمواریهای قاره آفریقا را نشان دهند.                                                                                         (3 دقیقه)    

جمع بندی و نتیجه گیری: در این مرحله از تکنیک" یک سوال مطرح کن!" استفاده می شود. در این تکنیک با هدایت معلم، یکی از فراگیران سوالی از قسمتهای مختلف درس می پرسد و دانش آموزان دیگر به آن پاسخ می دهند. این چرخه تا اطمینان از تفهیم کامل درس ادامه        می یابد. سپس اسلاید نقشه گنگ آفریقا نمایش داده شده و جاهای خالی توسط فراگیران پر می شود. همچنین برای رفع نواقص کار تیمی و تقویت نقاط مثبت تذکرات لازم ذکر می شود.                                                                                                              (3 دقیقه)    

یادآوری نکات اخلاقی، تربیتی و اجتماعی مربوط به درس و ارتباط دادن درس با زندگی روزمره: با نمایش آخرین اسلاید یعنی آیه شریفه: «اِنّ اَکرمکُم عِندا... اتقیکم» از بچه ها می خواهم که منظور این آیه و ارتباط آن با درس این جلسه را بیان کنند و اینگونه جمع بندی می کنم که در اختلاف رنگها و زبانها و قومیت انسانها نشانه هایی از عظمت الهی نهفته است و رنگ پوست دلیلی بر برتری انسانها نیست بلکه نزد خداوند، برترین انسانها پرهیزکارترین آنهاست. از این رو باید به هم نوعان خود احترام گذاشته و در کار تیمی کلاس نیز به همدیگر کمک کنیم زیرا شعار کلاس همیاری این است: «یا همه غرق می شویم یا همه نجات می یابیم».                                                                                                              (3 دقیقه)    

تعیین تکلیف (تمرینی، بسطی و خلاقیتی- گروهی و انفرادی):

انتظار می رود دانش آموزان عزیز تکالیف زیر را انجام دهند:

- فردی: نوشتن فعالیتهای آخر درس و آمادگی جهت پرسش از این درس در جلسه بعدی (تکلیف تمرینی).

- تیمی: تهیه نقشه ناهمواریهای قاره آفریقا به صورت برجسته با استفاده از یونولیت و رنگ آمیزی آن (تکلیف بسطی).

- فردی: مراجعه به سایت های مختلف اینترنتی مثلwww.daneshnamehroshd.ir   و www.wikipedia.com  و ... و جستجوی مقالاتی در زمینه ناهمواریهای قاره آفریقا وارسال نتایج آن به E-mail اینجانب به آدرس taleshi_a@yahoo.com  (تکلیف بسطی).

- تیمی: طراحی نرم افزار کامل نقشه گنگ طبیعی آفریقا در محیط نرم افزاری دلخواه (تکلیف خلاقیتی).                                                   (2 دقیقه)    

مشخصات و ویژگیهای محتوای الکترونیکی( PowerPoint - فیلم - عکس- اسلاید و ... ) تولید شده که در تدریس مورد استفاده قرار خواهد گرفت و ضمیمه طرح درس می باشد:

-          CD1 اسلایدهای ارائه درس در محیط نرم افزار  PowerPoint، جهت نمایش توسط دیتا پروژكتور در حین تدریس.

-          CD1 اسلاید نقشه گنگ طبیعی قاره آفریقا جهت نمایش و استفاده در قسمت جمع بندی از مطالب درسی.

-     CD2 برنامه محاسبه نمره موثر بودن یادگیری تیمی در محیط نرم افزار  Excel که توانایی محاسبه اتوماتیک را دارد و در نقد کار تیمی و تفسیر نمرات فراگیران کاربرد دارد.

-     CD3 وDVD1   نرم افزارهای کمک درسی Google Earth و  Encarta Microsoftکه در تعمیق یادگیری فراگیران بسیار موثر هستند.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم آبان 1389ساعت 20:50  توسط عبداله طالشی  | 

نحوه ترغیب دانش آموزان به  خلاقیت در درس جغرافیا

مدت شش سال است که در کلاسهای مقاطع راهنمایی و متوسطه در اداره آموزش و پرورش ناحیه یک تبریز مشغول تدریس جغرافیا هستم. پنج سال قبل توفیقی حاصل شد که اینجانب جهت تدریس جغرافیا به مدرسه راهنمایی شهید مدنی که از مدارس متعلق به سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان می باشد، دعوت شدم.

در جلسات اول تدریس در این مدرسه همه چیز به خوبی و خوشی پیش می رفت. در هر جلسه، مباحثات مختلف و پرسش و پاسخ علمی بسیار زیاد بود. طوری که بعضی جلسات مجبور می شدم از بچه ها خواهش کنم که کتابهایشان را ببندند و فقط به پرسشهای آنها جواب می دادم. تاثیر روش مباحثه ای و پرسش و پاسخ را در آموزش جغرافیا قبلا در مدارس عادی آزموده بودم و به نظرم می آمد با این روش می توان در این مدرسه نیز موفق شد. اما مشکل از آنجا آغاز شد که بعد از چند هفته تدریس به تدریج احساس کردم که دیگر کلاسهای من آن شور ونشاط اولیه را ندارد، به نظر می رسید سوالهای بی شمار شاگردان، ته کشیده و نوعی سستی و کم توجهی در کلاسهای من حاکم شده و بچه ها کم تر در مباحث کلاس شرکت می کنند. وجود این مساله برای من که با عشق و علاقه فراوان در کلاس حاضر می شدم بسیار عذاب آور بود. از این رو به فکر چاره افتادم باید به دنبال راهی می گشتم که دوباره بتوانم ذوق و شوق اولیه را به کلاس برگردانم. اعتقاد بنده بر این است که (( برای پرورش خلاقیت در دانش آموزان ابتدا باید از معلم شروع کرد )). احساس کردم که باید خلاقیتی به خرج داد تا کلاسهای جغرافیای مدرسه را از حالت رکود خارج کرد.

نخست باید علل بی انگیزگی دانش آموزان را جویا می شدم. بعد از مصاحبه و مشورت با همکاران و مدیریت مدرسه و همچنین خود دانش آموزان و اولیای آنها و اساتید محترم و پس از مطالعه کتب و مقالات متعدد اطلاعات لازم  را جمع بندی و مورد تجزیه و تحلیل قراردادم و علل کم علاقگی دانش آموزان به جغرافیا را بررسی کردم. خلاصه یافته های حاصل از تجزیه و تحلیل مطالب گرد آوری شده به شرح زیر است:

·   جغرافیا را (( علم مطالعه مکانها )) تعریف کرده اند نه (( علم ازبر کردن نام مکانها )). اما متاسفانه با وجود قدمهای مثبتی که در سالهای اخیر در تدوین کتب نوین جغرافیا برداشته شده ( بخصوص در پایه پیش دانشگاهی )، هنوز در کتب مقطع راهنمائی تاکید بر ازبرکردن نامهای جغرافیایی بیش از سایر وجوه جغرافیا است. دانش آموزان این مدرسه که قبلا در آزمونهای ورودی مدارس تیزهوشان مطالب دشوارتر از مطالب کتاب را مطالعه  کرده اند، انگیزه چندانی برای مطالعه مطالب ساده کتاب را ندارند.

·   کنکور محور بودن آموزش در کشور و بی اهمیت بودن درس جغرافیا در آزمونهای ورودی دبیرستانهای تیزهوشان و کنکور ورودی دانشگاهها، در کاهش دقت و علاقه دانش آموزان به جغرافیا بسیار موثر است.

·   تاکید بر آموزشهای تئوری و فقط استفاده محدود از نقشه ها و کره جغرافیایی موجود درکلاس، دانش آموزان را در امر تعلیم و تعلم درگیر  نمی سازد.

·   تکیه بیش از حد بر تواناییهای معلم، به جای تکیه بر تواناییها و استعدادهای دانش آموزان که موجبات انفصال علمی بین معلم و دانش آموزان را فراهم می کند.

·   دادن پاسخ سریع به سوالات و گرفتن مجال تفکر و خلاقیت از دانش آموزان و تاکید بر سوالهای کجا؟ ، چه کسی؟ و چه چیزی؟ که پاسخ آن در کتاب درسی موجود است، فرصت اندیشه و خلاقیت  را از دانش آموز می گیرد.

با توجه به وضعیت علمی دانش آموزان و نظرات آنها ، همچنین بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از همکاران و منابع و مدارک فوق الذکر مشکلات موجود بر طرف و راه حل های زیر انتخاب گردید:

-   تشریح علم جغرافیای جدید و اهمیت و ضرورت و فایده های یادگیری آن برای زندگی بهتر و آسان تر در دنیای کنونی.

-   افزودن مطالب جدید و علمی بر محتویات درس هر جلسه که با راهنمایی معلم توسط دانش آموزان و عمدتاً از اینترنت جمع آوری می شد.

-   از آنجا که تقریبا همه دانش آموزان این مدرسه در منزل کامپیوتر داشتند و علاقه زیادی بر ارائه مطلب از طریق رایانه داشتند، به پیشنهاد خود دانش آموزان و همکاری بنده و مدیریت محترم و سایر همکاران قرار بر این شد که در هر جلسه چند نفر از دانش آموزان درس جدید را همراه با مطالب جدید علمی که خودشان تهیه می کنند، در محیط Power Point آماده کنند و در اتاق کامپیوتر با استفاده از ویدئو پروژکتور ارائه نمایند.

-   تاکید بر توانمندیهای خود دانش آموزان برای تهیه وسایل ، ابزارها و حتی نرم افزارهای کمک آموزشی جغرافیا.

-   تاکید بر حمایت از تفکر آزادانه و خلاق از طریق احترام به عقاید و رفتار آنها و امتیاز دهی به کارهای ابتکاری گروهی یا فردی.

-   عدم پاسخگویی سریع به سوالات دانش آموزان و هدایت آنها و دادن فرصت کافی جهت یافتن پاسخ صحیح توسط خود آنها.

-   استفاده محدود از سوالهای کجا ، کی ، چه کسی و چه چیزی و تاکید بر استفاده از سوالهای چرا ؟ و چگونه ؟ و ...  که شاگرد را به تفکر واگرا و یافتن علل و عوامل حدوث پدیده ها و وقایع جغرافیایی وا می دارد.

جهت رفع مشکل ، کلیه موارد فوق الذکر به تدریج و به طور دقیق به اجرا در آمد. به طوریکه با مطرح کردن روش جدید در بین دانش آموزان شور وشوق زائد الوصفی ایجاد شد و در همان جلسات اول رزرو تمام درسهای کتاب جهت ارائه به کمک رایانه پایان گرفت و در مواردی مجبور شدیم که یک درس را به صورت گروهی به چند نفر جهت ارائه در کلاس اختصاص دهیم. در مورد گردآوری مطالب جغرافیایی از اینترنت نیز راهنمایی های لازم صورت گرفت و در مواردی آدرسهای برتر اینترنتی تهیه و در بین  دانش آموزان توزیع شد.

به کمک دانش آموزان و نظارت بنده در هر کلاس یک نفر مسئول بانک نرم افزاری کلاس شد. دانش اموزان نرم افزارهایی را که تهیه  می کردند در اختیار ایشان قرار می دادند تا به نوبت، خودشان در اتاق کامپیوتر به سایر دانش آموزان در مورد نحوه عملکرد نرم افزار توضیح دهند.

      در مورد سوالاتی که خود دانش آموزان نمی توانستند در کلاس به پاسخ قانع کننده ای برسند؛ پاسخ آن سوال را به عنوان تکلیف جلسه بعد دانش آموزان تعیین می کردم تا فرصت کافی برای تفکر و مراجعه به منابع مختلف پیدا کنند. در جلسه بعد یکی ازدانش آموزان جواب سوال را ارائه می کرد و اجازه می دادم دیگران در مورد صحت یا سقم جواب اظهار نظر کنند تا خود به پاسخ صحیح رهنمون شوند.

به دانش آموزان گوشزد کردم که مطالب کتاب لزوماً بدون عیب و ایراد نیست و ممکن است اشکالات علمی و یا تایپی و ... در کتاب موجود باشد. لذا از آنها خواهش کردم که به صورت انتقادی درسهای کتاب را بخوانند و پیشنهادات خود را برای رفع مشکل به کلاس ارائه نمایند. در مواردی نقدهای بسیار جالبی از محتویات کتاب درس جغرافیا تهیه شد.

جهت ترغیب دانش آموزان برای تک تک کارهای فوق امتیازات مناسبی در دفتر نمره در نظر می گرفتم. البته تمام موارد فوق با نظارت و راهنمایی های مستقیم بنده صورت می گرفت.

به تدریج، با جا افتادن این روش، دانش آموزان بطور بسیار منظم و برنامه ریزی شده اکثر موارد خواسته شده را اجرا می کردند و فرایند کلاس محوری و دانش آموز محوری کاملا اجرا می شد. وظیفه بنده فقط هدایت و نظارت و در مواردی رفع اشکال بود. اکنون دیگر بچه ها کاملاً خلاقانه در فرایند تدریس شرکت می کردند.

در طول فرایند اجرای روش جدید، بارها شاهد تغییر رفتار دانش آموزان و اظهار نظرهای آنها بودم. آنها در واقع با رفتارشان خلاقیت خویش را در جغرافیا نشان می دادند، شواهد و اطلاعات زیر تغییرات ملموس و عینی موثر بعد از اقدام به اصلاح وضع موجود را نشان می دهد:

- شور و نشاط فراوان دانش آموزان برای یادگیری جغرافیا، طوری که برای ارتباط با آنها جهت رفع اشکال در غیر ساعات حضور در مدرسه، E-mail خویش را در اختیار آنها گذاشتم.

- تهیه بانک نرم افزاری ویژه جغرافیا در هر کلاس، که در انتهای سال تحصیلی وقف کتابخانه مدرسه شد.

- تهیه CD های ارائه درس های جغرافیا توسط خود دانش آموزان، این امر علاوه بر آموزش جغرافیا باعث یادگیری و تمرین نحوه ارائه مطالب (Presentation) در مجامع مختلف که یکی از مشکلات دانشجویان حتی در مقاطع تحصیلات تکمیلی است، می شد.

- ارائه مطالب و مقالات جالب جغرافیایی به روز که عمدتاً از اینترنت گردآوری شده بودند.

- ارائه مقالاتی در مورد ایرادات کتب درسی جغرافیا.

- اظهار نظر مدیریت مدرسه، معاونان، همکاران صاحب نظر و اولیای دانش آموزان که نشانگر رضایت نسبی آنها از اجرای روش جدید بود.    

در اثر اجرای این روش کلاسهای بی روح و منفعل جغرافیای بنده به کلاسهای پرشور و فعال تبدیل شد و ابتکارات و خلاقیت های جالب توجهی از طرف دانش آموزان صورت گرفت. نوآوری در روش ارائه درس ، پاسخ به سوالات ، تهیه نرم افزار و ایجاد دید انتقادی نسبت به کتب درسی، روح جدیدی در کالبد سرد کلاسهای جغرافیا دمید.

****

+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم فروردین 1389ساعت 19:10  توسط عبداله طالشی  | 

شما چه مطالبی را برای پر بار شدن وبلاگ پیشنهاد می دهید؟

+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم فروردین 1389ساعت 12:41  توسط عبداله طالشی  | 

بنام خالق نوروز

تقارن آغاز به کار این وبلاگ با آغاز بهار ۱۳۸۹ شمسی را به فال نیک گرفته و امیدوارم وبلاگ مفید و جالبی باشد.

عید برهمه عزیزان مبارک!

 

+ نوشته شده در  سه شنبه دهم فروردین 1389ساعت 17:7  توسط عبداله طالشی  |